Dan maternjeg jezika.001

У среду 21. фебруара обележавамо…

Међународни дан матерњег језика обележава се широм света 21. фебруара да би се подигла свест о очувању и неговању матерњег језика.
У свету се тренутно говори око 6.000 језика, а за 1година од како се овај дан званично обележава, лингвисти свакодневно упозоравају да ће се до краја 21. века та цифра умањити за пола, јер ће матерњи језици одумрети.
Србија је преузела посебне обавезе у погледу  мањинских језика и целокупно образовање на језицима националних мањина у основним школама на свим нивоима, организовано je на осам језика – на албанском, босанском, бугарском, мађарском, румунском, русинском, словачком и хрватском, за око 72.000 деце.
Српским језиком у свету говори око 12 милиона људи.
У нашој школи овај дан обележићемо пригодним квизом који ће се одржати у среду за време шестог часа у холу школе. Учествоваће по један ученик из сваког одељења виших разреда.
Обележавамо овај дан да се подсетимо да треба да чувамо, негујемо и волимо свој матерњи језик.

Актив наставница језика