шах

ШАХ – републичко такмичење

Протеклог викенда у Београду је одржано појединачно и екипно републичко такмичење у шаху. На овом такмичењу, нашу школу је представљало шест ученика: Бранислав Паркајић V4, Невена Думанић V3 и Алекса Савин VIII4, у појединачној конкуренцији, као и наша мушка екипа, коју су осим Бранисалава и Алексе, чинили још и Огњен Петронијевић IV4, Бојан Думанић VIII4 и Срђан Думанић VII1.

Преносимо вам извештај Саше Самоловца,  преседника ШС Зрењанин:

РЕПУБЛИЧКО ПОЈЕДИНАЧНО И ЕКИПНО ПРВЕНСТВО УЧЕНИКА ОСНОВНИХ ШКОЛА У ШАХУ ЗА ШКОЛСКУ 2016-17. ГОДИНУ

Београд, 13-14. мај 2017. године

Шаховски савез Београд у сарадњи са ОШ „Драган Лукић“ из Београда, организовао је Републичко појединачно и екипно првенство ученика основних школа Србије у шаху за школску 2016-17. годину.

Појединачно првенство одржано је у суботу, 13. маја, а екипно у недељу, 14. маја 2017. године. Оба такмичења су одиграна у ОШ „Драган Лукић“, са почетком у 13 сати.

У појединачној конкуренцији такмичење је одржано у четири старосне групе, у обе конкуренције, и то посебно дечаци, посебно девојчице:

Група М5  (67 ученика)  (ученици 5. разреда)       Група Ж5  (52)  (ученице 5. разреда)

Група М6  (66)  (ученици 6. разреда)                      Група Ж6  (47)  (ученице 6. разреда)

Група М7  (58)  (ученици 7. разреда)                      Група Ж7  (51)  (ученице 7. разреда)

Група М8  (57)  (ученици 8. разреда)                      Група Ж8  (39)  (ученице 8. разреда)

У свакој групи одиграно је 7 кола по швајцарском систему, са темпом игре од 15 минута по играчу за целу партију.

У екипној конкуренцији одржана су два одвојена такмичења и то у конкуренцији ученика и у конкуренцији ученица. Код ученика, екипу су чинила 4 такмичара, уз максимално 2 резерве. Код ученица, екипу су чиниле 2 такмичарке, уз 1 резерву.

Право учешћа на Републичком такмичењу, у појединачној и екипној конкуренцији, стекли су појединци и школе које су то право изборили на претходном нивоу такмичења. У појединачној конкуренцији из свих Округа, по 3 првопласирана такмичара у свакој групи, а за Град Београд по 10 првопласираних ученика и ученица у свакој групи. У екипној конкуренцији по 1 мушка и 1 женска првопласирана екипа, а за Град Београд по 3 првопласиране екипе у обе конкуренције.

За по три првопласирана ученика и ученице из сваке такмичарске групе у појединачној конкуренцији, организатор је доделио дипломе и медаље, док је победник добио и пехар.

У екипној конкуренцији, три првопласиране екипе добиле су дипломе и медаље, док је победничка екипа добила и пехар.

На Појединачном такмичењу је учествовало 437 такмичара, 248 ученика и 189 ученица.

На Екипном такмичењу учествовало је 37 екипа (око 130 такмичара), 20 у конкуренцији дечака и 17 у конкуренцији девојчица.

Из нашег града, учествовало је 11 такмичара (6 ученица и 5 ученика) у појединачној конкуренцији и једна екипа у у екипној конкуренцији-дечаци ОШ „Жарко Зрењанин“ Зрењанин. Укупно 15 такмичара ( 9 + 6 ).

Остали смо без медаља, али смо били близу и оставили одличан утисак. Посебно треба истаћи Бранислава Паркајића, ученика 5. разреда ОШ „Жарко Зрењанин“ Зрењанин, који је освојио 5. место у појединачној конкуренцији и био најуспешнији у екипи школе, која се до последњег кола борила за медаљу.

Организација је била одлична, а сву захвалност дугујемо директорки ОШ „Жарко Зрењанин“ Зрењанин, Ивани Бошњак.

Пратиоци такмичара су били изузетно одговорни и посвећени нашим ученицима, а деца су се показала, не само као одлични шахисти, већ и као веома васпитана и паметна деца.

Било ми је огромно задовољство да будем активан учесник овог догађаја.

У Зрењанину, 15. маја 2017. године

Председник ШС Зрењанин: Саша Самоловац