Чајанка у „Жарку“

Ученици који похађају изборни предмет Домаћинство и Млади еколози, заједно са наставницом Иваном Вуков и разредним старешинама петака,  припремили су, у уторак 9. фебруара, за све ученике петог разреда ЧАЈАНКУ.

Петацима су говорили о томе како је настао чај, када је пристигао у Европу, као и то, да се од 1368. године „ширио“ светом.

Петаци су много тога сазнали и о обичајима везаним за овај напитак, али и о његовој здравственој употреби.

Руси пију чај са лимуном; Монголи додају со и маслац; у Турској – бољем укусу доприносе јабука и цимет; за Енглезе је карактеристичан црни чај са млеком, а од времена Чарлса II увела се традиција испијања чаја у пет сати поподне.

Крајем 19. века чај стиже и у Београд!

И не само то, петаци су сазнали о лековитим својствима разних врста биљака од којих се праве чајеви, од тога да чај лечи многе болести, грчеве, користи се за негу коже, опуштање и против нервне напетости, да је лековит против главобоље, а богат је и витаминима Ц, Е…

О утицају чаја на здравље се доста говорило, а све то, уз пријатно пијуцкање сервираног чаја и колачића.

Чајанка је била заиста пријатна и сазнајна!

Припремили: Бошко Квргић и Виктор Мучај, чланови новинарске секције

[foogallery id=“3088″]